10 Temmuz 2016 Pazar

Sulu Boya ile Resim Yapmak Sanıldığı Kadar Kolay mı?

Bugün yazmaya biraz geç kaldım diyebilirim. Ve bu yüzden kendime çok kızdım açıkçası. Gece en az 15 dakikalık bir geç yatmanın bile ertesi sabaha olan etkisini açık bir şekilde gördüm. Normalde bu kadar planlı yaşayan bir insan olmamama rağmen bir kaç gündür devam ettiğim, severek yaptığım bu resim işi beni gayet planlı ve programlı bir insan yaptı diyebilirim.

Bugün günlerden 10 Temmuz ve saat sabahın 07:58'i. Bugün siz sevgili okuyucularıma sulu boya ile resim yapmak nedir, nasıl yapılır, zor mu kolay mı, nelere dikkat etmeniz gerekir gibi konularda bildiklerimi anlatacağım ve ardından yaptığım resmi nasıl yaptım onu yazacağım. Haydi bakalım, hazırsanız başlıyoruz :)

İlk önce, sulu boya denildiğinde aklımıza hemen çocukluğumuz, ilkokul zamanlarımız geliyor bence. Yani en azından benim zihnimde canlanan olgu bu. Çocukken benim de en sevdiğim teknik olan sulu boya ile resim yapma tekniği gayet basit, doğal ve eğlenceli bir yöntem idi. Kağıtlara yaptığım şekillerden ziyade aklımda sulu boya ile kalan anılardan bir tanesi, annem ile masanın başına oturup dikiş iplerinden istediğimiz uzunlukta kesip bu ipleri istediğimiz renklere boyamamızdı. Sadece boyamakla kalmayıp bu ipleri ikiye katlanmış A4 kağıdının arasına koyup biraz bekledikten sonra hızlıca çekip oluşan şekilleri gülümseyerek ve hayretle incelemekti. Çocuk aklı işte, o zamanlar büyüklerinizin yaptığı her şeye bir hayretlik ve hayranlık duymamak elde değil. 

Bu kısa girişten sonra sulu boya resim yapmak nedir sorusunun cevabını araştırdım birazcık. Aslında kendi bildiklerimi de yeni öğrendiğim şeylerle harmanlayıp siz sevgili okuyucularımı sunmak isterim.

İlk önce, sulu boya nedir ile başlayalım isterseniz. Sulu boya, isminden de anlaşılacağı üzere boyaların su ile karıştırılıp istenilen mekana çalışıldığı için bu isim verilmiştir. Bu arada yabancıların buna watercolour kelimesinden başka ''aquarella'' isimlerini de verdiklerini öğrendim. Bu boyalarla yapılan resimlerin kendine özgü teknikleri vardır.

Gelelim sulu boyanın özelliklerine. 
 • Sulu boya şeffaftır.
 • Eğer yapacağınız resmin taslağını çizip sonradan sulu boya ile boyayacaksanız taslağı çizdiğiniz kalemi beyaz ya da ten rengi bir kalem olmasını öneririm. Çünkü numaralı resim kalemleriyle çizilen taslaklar silinse de çıkmadığı için resmin göze hoş gözükmemesini sağlıyor.
 • Mesela, resminizi koyu bir renkle mi boyadınız ve rengini açmak istiyorsunuz. Pastel boya olsa bunu yapmak için beyaz pastele ihtiyacınız var ama sulu boya da koyu rengi açmak için beyaz renge değil suya ihtiyacınız var! Koyu boyadığınız yeri istediğiniz miktarda sulandırarak renginin açılmasını sağlayabilirsiniz.
Sulu boya le çalışacağınız kağıdın bence tek bir özelliği olmalı. O da; kağıdın kalın, sert ve pütürlü olmasına dikkat etmelisiniz. Şahsen elimde böyle bir kağıt kalmadığı için beyaz A4 kağıdına çalıştım.

En önemlisi tabi ki fırçalar. Gelin bu çalışmayı yaparken fırça seçiminde ve kullanılışında neye dikkat etmeliyiz bi bakalım.
 • Öğrendim ki, fırça için en uygunu samur kılından yapılanı imiş. Bunun sebebi ise, samur kılından yapılan fırçaların su ile ıslandığında kılların toplanıp fırça ucunun sivrileşmesi imiş.
 • Hepimizin bildiği gibi küçük numaralı fırçalar ile küçük alanları boyarken büyük numaralı fırçalarda ise bu durum tam tersidir.
 • Fırçalarınızın işi bittikten sonra bunları bol suyla yıkayıp kuruduktan sonra düzgün bir şekilde saklamanızı öneririm. 
 • Bir yeni öğrendiğim şey ise, ucu bükülen fırçaların su buharına tutulunca düzelmesi imiş.
En son olarak gelelim çalışmalarınızda kullanacağınız su kabına. 
 • Sulu boya çalışmalarınızda renklerin canlı ve şeffaf kalması için bol ve temiz su kullanmalısınız.
 • Benim tavsiyem yanınızda iki adet suyun bulunması. Birinde fırçayı yıkamak, diğerinde boyayı sulandırmak için kullanabilirsiniz.
 • Su kabı için kullanmadığınız bir bardak olabilir fakat bana göre en kullanışlı olanı cam kavanozlar.
Peki sulu boya resim nasıl yapılır ?
 • Konu, resim kağıdı üzerine ana hatları ile çizilir. 
 • Çizerken kalemi bastırmamalı ve mecbur kalmadıkça silgi kullanmamalı. 
 • Koyu renkteki kurşun kalemi izleri, şeffaf olan sulu boyanın altından gözükebileceğinden fazla bastırılmamalıdır. 
 • Silgi ile yıpranan yerlere sürülen renkler, parlaklığından kaybeder ve kirlenir. 
 • Resmin çizimi yapıldıktan sonra, resim kağıdı musluk altında ıslatılır veya su dolu kovaya batırılır.
 • Sulu boya çalışmalarında kağıdı ıslatmaktan amaç, boyanın tekniğe uygun yapılışını sağlamaktır. 
 • Eğer kağıt kuru olursa, sürülen boya kuruduğunda keskin bir sınır bırakır. Bu tekniğin gerektirdiği yumuşaklığı ve renklerin kaynaşmalarını sağlamaz. 
 • Islatılan kağıt üzerinde hemen boyama işlemine başlamak doğru değildir. Zira bu durumda boyalar istenilenden fazla yayılacaktır. Desenlerdeki şekillerin sınırları kaybolur. 
 • Boyama işlemi sırasında renkleri denemek için ikinci bir kağıt bulundurmalıyız. Bu şekilde istediğimiz rengi ve renk tonunu bulmuş oluruz. Aksi durumda resme sürülen boyanın düzeltilmesi güçleşir. 
 • Resmi boyamaya, hoşumuza giden bir yerinden başlamalıyız.
 • Geniş ve açık renk olan yüzeyleri öncelikle boyamak, tekniğin gerektirdiği özelliklerdendir. 
 • Geniş yüzeyleri bir an önce bitirmek, kağıdın sık sık nemlendirilmesini gerektirmez. 
 • Sulu boya tekniğinde yanlış sürülen renkleri düzeltmek zorunda kalırsak, önce o kısmı temiz su ile ıslatır, sonra sünger ya da kuru bir fırçayla sileriz. 
 • Çalışmalar esnasında renkleri üst üste sürmekten kaçınmalıdır. 
 • Fırçayı aynı yerde fazla sürtmemelidir. Zira renkler kirlenir ve kağıt yıpranır.
Gelelim benim resmi nasıl yaptığıma. İlk önce ne çizeceğim konusunda biraz kararsız kalsam da YouTube'da biraz video araştırması yaptıktan sonra sonunda bir tanesine karar verdim. Çizeceğim şey, gayet güzel renklere sahip basit bir sulu boya resmiydi. 

İlk önce beyaz kuru boya ile resmin taslağını çizdim. Bu arada her gün siz sevgili okuyucularıma dinlediğim şarkıları önermeye karar verdim. Resmimi çizerken ve boyarken Rus balesinin ve klasik müziğinin önemli kişilerinden olan aslında hepimizin bildiği bir isim olan Tchaikosky dinlemeye karar verdim. En sevdiğim eser olan ''Çiçeklerin Valsi'' eserini dinledim resmimi yaparken. Gayet huzur veren bir eser. Kesinlikle dinlemelisiniz, tavsiye ediyorum :) Linkini de şuraya koyayım: ( https://youtu.be/ZqQsShgJpgE

Resmin taslağını çizdikten yukarıda da belirttiğim gibi resmi sevdiğim yerden boyamaya karar verdim. Gökyüzünü çok sevdiğim için, ilk önce orayı boyamaya başladım. Lacivert rengini biraz sulandırarak 3 numaralı fırça ile boyama işlemini tamamladım. Ardından zemini 5 numaralı fırça ile koyu ve açık yeşili karıştırarak ve tabi ki biraz daha sulandırarak boyadım. Ardından fırçalarımı temizledim ve yeni nesneleri boyamaya geçtim. Resimde yalnız başına olan ağacımı 4 numaralı fırça ile boyadım. Ağacın gölgesini ise, 2 numara fırça ile az sulandırılmış koyu yeşil ile boyadım. Resmin sol alt köşesinde bulunan kırmızı lalelerimin gövdesini 2 numara fırça ile çizdim ve lalelerin kırmızı kısımlarını ise 3 numara fırçam ile hafif dokunuşlar yaparak resmimi tamamladım.

Resimde zorlandığım tek kısım, ağacın gövdesi ile ağacın yapraklarının birleşme noktası olan dallarının taslağını çizerken oldu. Onun haricinde gayet rahatlıkla yaptığım bu çalışma aynen aşağıdaki şekilde oldu:3 yorum:

 1. Çok güzel olmuş tebrikler bayıldım!!

  YanıtlaSil
 2. Hayatımın anlamı güzel, akıllı çocuğum,emeğine sağlık,yolun açık olacak,eminim...

  YanıtlaSil

Aramızdan Ayrılışının 58. Yılında Hasan Âli Yücel

Hür birey olmanın ilk şartı ise Hasan Âli Yücel'e göre dürüst olmaktır:  "Ancak düşündüğü şekilde hareket eden insan hürdür. Hiçbi...