11 Temmuz 2016 Pazartesi

Şimdiki Çocuklar Kesinlikle Çok Şanslı!

Yaşamakta olduğumuz 21. yüzyılda, bilginin gücünü doğru yerlerde kullandığımızda hayatımızda ne gibi değişikliklerin meydana geleceğini bazen kestiremiyoruz. Ünlü İngiliz filozof, devlet adamı ve yazarı olan Francis Bacon'ın da dediği gibi ''Bilgi, güçtür''. Yürekten inandığım bu sözün ne kadar da doğru olduğunu görmek beni oldukça şaşırttı. Hepimizin bildiği gibi 21. yüzyıl ''bilgi çağı'' diye adlandırılırken bunun hakkını vermek de gerekiyor aynı zamanda. Bu yüzden çok okuyup çok araştırmalı, çokça da sorgulamalıyız. Ancak bu şekilde bilginin gerçekten bir güç olduğunu anlayabiliriz ve vereceğimiz kararları da sağlam temellere oturtabiliriz. Böyle bir giriş yapmamın sebebi sevgili okuyucum, resimleri çizerken kafamda oluşan bazı fikirleri artık bir temele oturtup üstüne katlar çıkmak istemem oldu :)

Peki üstüne katlar çıkmaktan kastettiğim şey ne peki? Öncelikle 5 gün önce başladığım 30 günde 30 çizim fikrini günden güne geliştirmek ve blog siteme yeni konular hakkında yazılarımı yazmak oldu. Uzun zamandır ise aklımda olan bir fikir olarak, yazarlık kariyerimi başlatmak adına kendime güvendiğim bir edebiyat alanı olan öykü alanında yazılarımı yazıp belirlediğim veya belirleyeceğim dergilere göndermek oldu. Bu fikrin bende oluşmasının sebebi, hayattaki en büyük destekçilerim olan annem, babam ve kardeşimin buraya yazdığım yazıları gayet başarılı bulmaları ve beni böyle bir şeyi yapmaya şevklendirmeleri oldu.

Aklımdaki tür olan ''öykü'' alanında çocuk öyküleri ilgimi uzun zamandır çekiyordu. Bunun sebebi sanırım okuduğum bölüm olan Sınıf Öğretmenliği'nde bu sene çocuk edebiyatı dersini görmemiz oldu. Dersimizin hocası Kelime Hocanın derslerde sürekli ''Aslında isteseniz siz de çocuk şiirleri ve öyküleri yazabilirsiniz'' derdi. O zamanlarda pek ilgimi çekmese de okuduğum kitapların edebi gelişimime etkisini yazarken fark ettim. O yüzden kitap okuyun sevgili okuyucum, okumaktan kaçmayın ve çekinmeyin. Sizi ne kadar geliştirecek ve hayata bakış açınızı nasıl değiştirecek bunu kendiniz görün :)

Gelelim başlıkta bahsettiğim gibi neden şimdiki çocukların çok şanslı olduğuna. Bunun sebebi, şimdiki çocukların istedikleri bilgiye anında erişmeleri ve çocukların artık bir ''birey'' olarak toplumda yer edinmeleri. Bu zamanda çocuğa verilen değerin ne kadar büyük olduğunu görmemi sağlayan, 1 ay önce keşfettiğim bir çocuk, edebiyat ve kültür dergisi oldu.

Derginin ismi; 7'den 70'e. Bu derginin amacı çocukların uygar, sanata ve edebiyata meraklı, doğaya, farklı olana saygılı bir yaşam sürmesine katkıda bulunmak. Derginin Türkiye'de yayınlanan ilk edebiyat, kültür ve çocuk dergisi olması ilgimi bayağı çekti ve çocuk öyküsü yazarak bu dergiye gönderme isteği içerisindeyim. Umarım yazacağım yazı kabul edilir ve sizlerle paylaşma imkanım olur sevgili okuyucum :)Dergi 2 ayda 1 çıkıyor ve fiyatı 8 TL. Dergide çocukları sıkmadan okumaya alıştırmak, edebiyatçılarla tanıştırmak, ailelerin çocuklarıyla birlikte okumaktan keyif duyacakları uygar masallar vermek ve otizm, doğanın korunması gibi konularda farkındalık yaratmak temel gayeler arasında bulunuyor. Biz büyüklerin çocukları bunun gibi yararlı edebi eserlere yöneltmek bizim en temel görevimiz olmalı bence.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Aramızdan Ayrılışının 58. Yılında Hasan Âli Yücel

Hür birey olmanın ilk şartı ise Hasan Âli Yücel'e göre dürüst olmaktır:  "Ancak düşündüğü şekilde hareket eden insan hürdür. Hiçbi...