12 Temmuz 2016 Salı

Gerçek Bir Kahraman ''Oğuz Kağan''

Merhaba sevgili okuyucum! 1 günlük ara verdiğim çizim etkinliğinden sonra bugün tekrar çizmeye başladım. Çizmeye ara vermemin sebebi, kafamda oluşturup kağıda dökebileceğim bir çizimin meydana gelmemesiydi. Bugün ise, kütüphanemde bulunan ilgimi çeken ve çokça da sevdiğim bir kitap olan ''Oğuz Kağan Destanı'' eserini biraz incelemeye karar verdim. Kitabın yazarı Bilgin Adalı, resimleyeni ise Mustafa Delioğlu. Kitap çok sevdiğim bir arkadaşımın hediyesi idi. Hediye dediysem öyle doğum günü hediyesi değil :) Bundan yaklaşık 5 yıl öncesinde lisede gördüğüm Türk Dili ve Edebiyatı dersinde gördüğümüz ''Efsaneler ve destanlar'' konusunu işlerken benim bu konuya ne kadar ilgili olduğumu ve sevdiğimi fark eden bir dostum tarafından hediye edilmişti. O gün bugündür kitabı ne zaman elime alsam o eski günlere, lise zamanıma gitmemek elde değil.

Neyse lafı fazla uzatmadan Oğuz Kağan'ın kim olduğunu, Oğuz Kağan'ın ölümünden önce oğullarına ülkeyi nasıl paylaştırdığını ve destanından kısaca söz edip kitabı size tanıtayım.

Oğuz Kağan, Oğuz Han veya diğer bir adıyla Mete Han, hepimizin bildiği gibi ilk Türk devletinin kurucusudur. Kendisiyle ilgili okuduğum yazılardan şunları söyleyebilirim ki, kendisinin hayatı olağanüstlükler ile doludur. Türk mitolojisine göre doğduğunda yüzünün rengi al renkli, ağzı ateş gibidir. Çok çabuk büyüyüp ormanda gergedana benzer bir yaratıkla dövüştüğü ve yaratığı yendiği söylenir.

İki eşi vardır Oğuz Kağan'ın. İlk eşinden 3, ikinci eşinden de 3 erkek çocuk doğar. Oğuz Kağan bir gün rüyasında gördüğü Gümüş Ok'u bulup getiren ilk üç oğluna oku bölerek paylaştırır. Aynı şekilde rüyasında gördüğü Altın Yay'ı da ikinci karısından olan çocuklarına paylaştırır. Bundan sonra Oğuz Kağan'dan ''Üçoklar'' ve ''Bozoklar'' adında iki boy türer. Üçoklar, Oğuz Kağan'ın ilk eşinden olan 3 oğlunun boyudur. Oğullarının ismi; Gök Han, Dağ Han ve Deniz Han'dır. Bozoklar ise, Oğuz Kağan'ın ikinci eşinden olan 3 oğlunun boyudur. Oğullarının ismi ise; Gün Han, Ay Han ve Yıldız Han'dır. Bu 6 oğlundan 24 Türk boyu oluşur. Türklerin ataları bu boylardır.

Gelelim en can alıcı yere; tarihte bilinen ilk Türk destanlarından biri olan Oğuz Kağan Destanı'na. Oğuz Kağan Destanı, M. Ö. 209-174 tarihleri arasında hükümdarlık yapan Hun Hükümdarı Mete'nin hayatı üzerine kurulmuştur. Tüm Türk destanlarında olduğu gibi bu destanın da ilk şekli günümüze dek ulaşamamıştır. Oğuz Kağan Destanı'na buradan ulaşabilirsiniz: ( http://www.dilimiz.com/tarih/oguzkagan.htm )

Elimde bulunan Oğuz Kağan Destanı adlı eserin ise sayfa sayısı 65, basım yılı 2007. Kitabın içeriğinde Oğuz Kağan Destanı'ndan başka, Yaratılış Destanı da yer alıyor. Bu destanı da okumanızı öneririm çünkü bu destan, insanın, yeryüzünün ve şeytanın nasıl oluştuğunu harika bir dille anlatıyor.

Kitabı okuyup ne çizeceğim hakkında karar verdikten sonra nasıl bir kağıda ve kaç numaralı resim kalemiyle çizeceğimi düşündüm. Karakalem çizim için uygun gördüğüm parşömen kağıdını ve Faber Castell'in 5B kalemini çıkardım ve çizmeye başladım. Çizdiğim aynen aşağıdaki gibi oldu:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Aramızdan Ayrılışının 58. Yılında Hasan Âli Yücel

Hür birey olmanın ilk şartı ise Hasan Âli Yücel'e göre dürüst olmaktır:  "Ancak düşündüğü şekilde hareket eden insan hürdür. Hiçbi...